Răspuns :
Date:
- Ioana a cumpărat 3,5 kg de mere și 2 kg de roșii, plătind în total 24 de lei.
- Radu a cumpărat 7 kg de mere și 1,5 kg de roșii, plătind un total de 35,50 lei.
x = costul unui kg de mere
y = costul unui kg de roșii
Ecuația 1: 3,5x + 2y = 24
Ecuația 2: 7x + 1,5y = 35,50
Inmultim ecuația 1 cu numarul 2:
2 × (3,5x + 2y) = 2 × 24
7x + 4y = 48
Scadem ecuația 2 din ecuația 1 modificată.
(7x + 4y) - (7x + 1,5y) = 48 - 35,50
2,5y = 12.50
y = 12,50 ÷ 2,5
y = 5 lei
Inlocuim y = 5 în ecuația 1 pentru a afla x.
3,5x + 2×5 = 24
3,5x + 10 = 24
3,5x = 14
x = 14 ÷ 3,5
x = 4 lei
Costul a 1 kg de roșii este 5 lei, iar costul a 1 kg de mere este 4 lei.
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
3,5 kg mere .............................2 kg rosii ...................................24 lei l *2
7 kg mere ............................1,5 kg rosii ..............................35,50 lei
-
7 kg mere ................................4 kg rosii ..................................48 lei
7 kg mere ..............................1,5 kg rosii ............................35,50 lei
-
4-1,5 =2,5kg rosii
48-35,50 = 12,50 lei (costa 2,5 kg rosii )
12,50 :2,5 = 5 lei (costa un kg rosii )
5*2=10 lei (costa 2 kg rosii )
24-10=14 lei (costa 3,5 kg mere )
14:3,5= 140:35=4 lei (costa un kg mere )
-
4 lei- un kg mere
5 lei -un kg rosii