👤

1. Dacă 2 kg de mere şi 3 kg de pere costă 86 lei, cât costă 6 kg de mere şi 9 kg de pere de iceeaşi calitate?​

Răspuns :

Dacă 2 kg de mere și 3 kg de pere costă 86 lei, să calculăm cât costă 6 kg de mere și 9 kg de pere de aceeași calitate.

Pentru a rezolva această problemă, vom folosi o relație de proporționalitate. Vom presupune că prețul pe kilogram pentru mere și pere este același.

Costul pentru 2 kg de mere și 3 kg de pere este de 86 lei.

Vom nota prețul pe kilogram pentru mere cu x și pentru pere cu y.

  • Avem următoarele ecuații:
  1. 2x + 3y = 86 (pentru 2 kg de mere și 3 kg de pere)
  2. 6x + 9y = ? (pentru 6 kg de mere și 9 kg de pere)
  • Vom rezolva sistemul de ecuații pentru a găsi valorile lui x și y:
  • Înmulțim prima ecuație cu 3 și a doua ecuație cu 1 pentru a obține același coeficient pentru y:

6x + 9y = 258

6x + 9y = ?

  • Scădem prima ecuație din a doua ecuație:

(6x + 9y) - (6x + 9y) = ? - 258

0 = ? - 258

? = 258

Deci, costul pentru 6 kg de mere și 9 kg de pere este de 258 lei

SPER CĂ TE-AM AJUTAT!

Răspuns:  258 lei

Explicație pas cu pas:

2 kg mere .......... 3 kg pere .............. 86 lei   l   x 3

___________________________________

3 x ( 2 kg mere + 3 kg pere) = 3 x 86 lei = 258 lei costă 6 kg de mere și 9 kg de pere