👤

Dintr-o seră se culeg 100kg de rosii. Din 50 kg se face bulion,o cincime din rest se aduce la o cantină, iar restul roșiilor se vând cu 4 lei kg .Câți lei se obține pentru cantitatea vândută?​

Răspuns :

100 kg de rosii

50kg bulion de rosii

1/5×50= 10kg de rosii la cantina

100-60= 40kg restul rosiilor care se vand cu 4 lei.

=>4 lei ×40 kg= 160 lei