Răspuns :
Răspuns:
3,5 kg mere ____ 2 kg roșii ____ 24 lei |•2
7 kg mere ______ 1,5 kg roșii ___ 35,50 lei
7 kg mere ____ 4 kg roșii ____ 48 lei
7 kg mere ____ 1,5 kg roșii ___ 35,50 lei
2,5 kg roșii ____ 12,50 lei
=> 1 kg roșii = 12,5 : 2,5 = 5 lei
3,5 kg mere ____ 24 - 10 = 14 lei
=> 1 kg mere = 14 : 3,5 = 4 lei
Explicație pas cu pas:
12,5 : 25 = 5 lei un kg roșii
5×2=10 lei 2 kg roșii
24-10=14 lei 3,5 kg mere
14:3,5=140:35
=4
lei kg mere