Răspuns :
Notăm costul unui kilogram de morcovi ca fiind "m" și costul unui kilogram de ceapă ca fiind "c". Știm că un kilogram de ceapă costă 2 lei, deci c = 2 lei.
Avem 6 kilograme de morcovi și 5 kilograme de ceapă, iar suma costurilor este 28 lei. Putem scrie această relație astfel:
6m + 5c = 28
Înlocuim c cu 2 (costul unui kilogram de ceapă):
6m + 5 * 2 = 28
6m + 10 = 28
Acum rezolvăm pentru "m":
6m = 18
m = 3
Așadar, un kilogram de morcovi costă 3 lei.
Avem 6 kilograme de morcovi și 5 kilograme de ceapă, iar suma costurilor este 28 lei. Putem scrie această relație astfel:
6m + 5c = 28
Înlocuim c cu 2 (costul unui kilogram de ceapă):
6m + 5 * 2 = 28
6m + 10 = 28
Acum rezolvăm pentru "m":
6m = 18
m = 3
Așadar, un kilogram de morcovi costă 3 lei.