Răspuns :
Răspuns:
o săptămână are 7 zile
7×3=21 kg au consumat într-o săptămână
50-21=29 kg rămân după o săptămână
Răspuns:
29kg
Explicație pas cu pas:
Daca zilnic se consuma 3kg, o saptamana are 7 zile, deci se vor consuma 3kg in fiecare zi pentru 7 zile, adica 7x3=21kg intr-o saptamana
Daca s-au adus 50 de kg si intr o saptamana s au consumat 21 kg, inseamna ca vor ramane 50kg-21kg=29kg
Sper ca te am ajutat :)