Răspuns :
Răspuns:
Ionuţ doreşte să cumpere pixuri colorate pentru toţi colegii săi de clasă, pe care le vor folosi la temele pentru portofoliu. El observă că 6 pixuri costă cu 14 lei mai mult decât 4 pixuri. Pentru a rezolva această problemă, putem seta un sistem de ecuații.
Notăm prețul unui pix ca x lei. Avem două informații: 6 pixuri costă cu 14 lei mai mult decât 4 pixuri și Ionuţ doreşte să cumpere 155 de pixuri. Putem scrie ecuațiile astfel:
6x = 4x + 14 (ecuația pentru diferența de preț între 6 pixuri și 4 pixuri)
x = prețul unui pix
Pentru a rezolva ecuația, vom scădea 4x din ambele părți pentru a obține 2x = 14. Apoi, împărțim ambele părți la 2 pentru a găsi valoarea lui x. Astfel, x = 7 lei, prețul unui pix.
Acum că știm prețul unui pix, putem calcula cât vor costa 155 de pixuri de același fel. 155 pixuri x 7 lei/pix = 1085 lei. Deci, 155 de pixuri de același fel vor costa în total 1085 lei.