Răspuns:
1 farfurie = 1000lei
750 lei ( o cana )
Explicație pas cu pas:
Problema 1)
3 farfurii = 4 cani ( ca pret)
4 farfurii..........16 cani .........16000 lei
Inmultim cu 4 prima egalitate si obtinem ca:
12 farfurii = 16 cani (ca pret)
Inlocuim in a doua relatie si obtinem :
4 farfurii.................12 farfurii..............16000lei
⇒16 farfurii=16000 lei
⇒1 farfurie = 1000lei
1000 x 3 = 3000 lei = 4 farfurii
⇒3000 lei: 4=750 lei ( o cana )