👤
Elena221549
a fost răspuns

15) 3 farfurii costă cât 4 căni. Pentru 4 farfurii şi 16 căni se platese 16000 lei. Cât costă o farfurie şi cât costă o cană?
16) O gospodină cumpără din piață 1 kg mere, 1 kg pere şi 1 kg prune pentru care plăteşte 9500 lei. Cât a plătit pentru fiecare în parte, dacă 1 kg pere costă cât 2 kg mere şi 2 kg pere costa cat 5 kg prune.
REZOLVAREA PRIN METODA COMPARATIEI
DAU COROANA​


Răspuns :

Răspuns:

1 farfurie = 1000lei

750 lei ( o cana )

Explicație pas cu pas:

Problema 1)

3 farfurii = 4 cani ( ca pret)

4 farfurii..........16 cani  .........16000 lei

Inmultim cu 4 prima egalitate si obtinem ca:

12 farfurii = 16 cani (ca pret)

Inlocuim in a doua relatie si obtinem :

4 farfurii.................12 farfurii..............16000lei

⇒16 farfurii=16000 lei

⇒1 farfurie = 1000lei

1000 x 3 = 3000 lei = 4 farfurii

⇒3000 lei: 4=750 lei ( o cana )