👤

6. Dacă 4 kg de mere costă 12 lei, atunci 7 kg de mere vor costa....​

Răspuns :

Mai intai trebuie sa aflam cat costa un kg de mere:

12:4=3(lei un kg mere)
7x3=21(lei 7kg mere)



Sper ca te am ajutat. Coroana?

Explicație pas cu pas:

4 kg de mere= 12 lei

7 kg mere=?

Împărțim cele 4 kg de mere la suma de bani.

12:4=3 (prețul unui kg de mere)

Înmulțim prețul unui kilogram de mere cu trei.

3x3=9 (pretul a trei kg de mere)

Adunăm prețul a trei kg de mere cu pretul a patru kg de mere.

12+9=21 lei (prețul a șapte kg de mere)

Sper ca te-am putut ajuta !