👤
Emapiscot56
a fost răspuns

O bibliotecă are un fond de 1000 de lei. Achiziționează 25 de cărţi a câte 15 lei ecare şi 34 de cărți a câte 18 lei fiecare. Ajung banii pentru achiziția tuturor cărților? Calculează şi justifică răspunsul. va roggg!​

Răspuns :

Pentru cele 25 de cărți la 15 lei fiecare, costul total este de 25 * 15 = 375 lei.

Pentru cele 34 de cărți la 18 lei fiecare, costul total este de 34 * 18 = 612 lei.

Adunând costurile celor două seturi de cărți, obținem 375 + 612 = 987 lei.

Astfel, costul total al tuturor cărților este de 987 lei. Deoarece biblioteca are un fond de 1000 de lei, banii sunt suficienți pentru achiziționarea tuturor cărților.

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Cati lei costa 25 carti ?

25x15=375 lei

Cati lei costa 34 carti ?

34x18= 612 lei

Cati lei costa in total ?

375+612= 987 lei

Cati lei mai raman ?

1.000-987= 13 lei

DA , ajung banii deoarece mai primesc inapoi si 13 lei rest