Răspuns :
Răspuns:
b)
Mirela se uita într-o librărie în care se alfa 4 carti mai interesante de acelsi pret .In total costa 120 lei .
Stiind ca băiatul cumpăra 3 ,aflați cati lei ii mai rămân!
Explicație pas cu pas:
120 lei :4 =30(o carte )
30 lei ×3 =90
120-90=30 lei (o carte ) acum poți sa afli cât costa 3 carti și ai aflat răspunsul
Un om are 42 kg și cineva vrea 4|3 din alea 42 kg câte kg rămân