Salut!
Știm că Alina avea la ea 96 de lei la ea și a cheltuit un sfert din sumă pentru patru caiete, așa că aflăm cât costă 4 caiete.
96÷4×1=24 de lei
Dacă 4 caiete costă 24 de lei, un caiete costă un sfert din 24.
24÷4=6 lei
Un caiet costă 6 lei.
Succes!