Răspuns :
1.Cat costa doua kg de mere?
3 X 2 = 6
2.Cat costa un kg de prune?
6 : 3 = 2
3.Cat costa 8 kg de prune?
2 X 8 = 16
R : 16 kg
3 X 2 = 6
2.Cat costa un kg de prune?
6 : 3 = 2
3.Cat costa 8 kg de prune?
2 X 8 = 16
R : 16 kg
Fie x-prețul unui kg de prune
Fie y-prețul unui kg de mere
3x=2y
3x=2*3
3x=6
x=2
Opt kilograme de mere costa 2*8=16lei
Fie y-prețul unui kg de mere
3x=2y
3x=2*3
3x=6
x=2
Opt kilograme de mere costa 2*8=16lei