Pe suprafata unui lac se propaga unde cu viteza de 4m/s silungimea de unda de 2 m.Sa se afle perioada si frecventa oscilatiilor unui colac de salvare aflat in apa???
Stii viteza undei v=4m/s si lungimea de unda ∧=2m ∧ este spatiul parcurs in timpul T deci ∧=v*T de unde T=∧/v=2/4=0,5 secunde. Frecventa este f=1/T=2 Hz. Succes!