C₂H₄ + H₂ = C₂H₆
ptr. H₂ : V₁ = 60l P₁ = 10atm T₁ = 300K υ₁ = PV/RT = 10·60/0,082·300 = 24,39 mol
dupa reactie : P₁/P₂ = υ₁/υ₂ υ₂ = 7,94x24.39 /10 = 19,36 ⇒
⇒ s-au consumat ≈ 5 moli H2 (112 litri) ⇒ in amestecul initial au existat 5moli etena (112 litri)
b) n etan /n etena V etan / V etena = 67,2/112 = 3/5
c) C₂H₄ + HOH = C₂H₅OH → 5 moli etanol( teoretic) n practic = 5·95/100 = 4,75 mol
md = 4,75·46 = 218,5g c = 95% ms = 218,5·100/95 = 230g