Răspuns :
[tex]2kg=25lei\\
1/4=x~lei\\
------\\
=\ \textgreater \ \\
25:2kg=12,5~un~kg\\
=\ \textgreater \ 1/4kg=12,5/4\\
=\ \textgreater \ x=3,125[/tex]
1. Cat costa 1 kg de struguri
Aplicam regula de 3 simpla
daca 2 kg ...... costa 25 lei
atunci 1kg.... ....costa x lei
x=(25×1):2⇒ x= 12,5 lei
2. Cat costa un sfert de kg de struguri
Aplicam regula de 3 simpla
daca 1kg ...... costa 12,5 lei
atunci 1/4 kg.... ....costa x lei ⇒
x=([tex] \frac{1}{4} [/tex]×12,5):1
x=3,125 lei
verificare 2kg= 25 de lei 3,125×8=25
Aplicam regula de 3 simpla
daca 2 kg ...... costa 25 lei
atunci 1kg.... ....costa x lei
x=(25×1):2⇒ x= 12,5 lei
2. Cat costa un sfert de kg de struguri
Aplicam regula de 3 simpla
daca 1kg ...... costa 12,5 lei
atunci 1/4 kg.... ....costa x lei ⇒
x=([tex] \frac{1}{4} [/tex]×12,5):1
x=3,125 lei
verificare 2kg= 25 de lei 3,125×8=25