Răspuns:
Explicație pas cu pas:
5 kg mere ............... 3 kg pere .............. 30 lei / x4
4 kg mere ................ 7 kg pere .............. 47 lei / x5
20 kg mere ............... 12 kg pere .............. 120 lei
20 kg mere ................ 35 kg pere .............. 235 lei
35-12=23kg pere ... 235-120=115lei
115 : 23 = 5 lei costa 1 kg de pere
5m + 5 x 3 = 30
5m + 15 = 30
5m = 30 - 15
5m = 15
m = 15 : 5
m = 3 lei costa un kg de mere