Răspuns :
Răspuns:
- 3 lei costa un kilogram de mere
- 4 lei costa un kilogram de pere
- 5 lei rosta un kilogram de gutui
Explicație pas cu pas:
Notăm cu:
m => pretul unui kilogram de mere
p => pretul unui kilogram de pere
g => pretul unui kilogram de gutui
3m + 4p + 5g = 50 lei
5m + 6p = 39 lei
3m + 4p = 5g
5g + 5g = 50
10g = 50
g = 50 : 10
g = 5 lei => pretul unui kilogram de gutui
3m + 4p = 25 / x5
5m + 6p = 39 / x3
15m + 20p = 125
15m + 18p = 117
2p = 8
p = 4 lei => pretul unui kilogram de pere
5m + 6p = 39
5m + 6x4 = 39
5m + 24 = 39
5m = 39 - 24 = 15
m = 15 : 5
m = 3 lei => pretul unui kilogram de mere