👤
Lucalupu60
a fost răspuns

Un corp de plumb are volumul exterior de 2,5 dm³ și cântăreşte 20 kg. Știind că în interiorul corpului se află goluri, să se calculeze volumul golurilor din corp. Se cunoaște densitatea plumbului 11,3 g/cm³.​

Răspuns :

Răspuns:

  • volumul golurilor din corp = 730,09 cm³

Explicație:

densitatea = masa / volum

ρ = m / v

2,5 dm³ = 2500 cm³ ( 1 dm³ = 1000 cm³)

m = ρ x v

Masa corpului fara goluri = 11,3 g/cm³ x 2500 cm³ =  28250 g

20 kg = 20000 g  (1 kg = 1000 g)

Volumul golurilor din corp = diferenta de masa / densitate

Vg = (20000g - 28250g) / 11,3g/cm³ = 8250g / 11,3g/cm³ = 730,09 cm³