Într-un rezervor de volum V = 125 dm³ se află aer in condiții normale de temperatură și presiune. Să se afle masa de aer.

Răspuns:
ro=m/v----->m= ro x v
ro,aer= 1,293kg/m³
v= 125dm³= 0,125m³
m= 1,293x0,125 kg=0,1616kg=161,6g
Explicație: