n IV Observ şi înţeleg ne care se rezolvă prin metoda comparaţiei Ana a cumparat 2 corzi şi 5 mingi, care au costat 40 de lei. Matei a cumpărat 2 corzi şi 3 mingi, pe care a plătit 28 de lei. Cât costă o minge? Dar o coarda? Etapele rezolvării prin metoda comparaţiei Extragerea datelor problemei: Ce ştim? Ce trebuie să aflăm? Aşezarea în coloane a cantităţilor de acelaşi fel Compararea cantităţilor de acelaşi fel: mingi cu mingi, corzi cu corzi, lei cu lei Identificarea cantităţilor egale Efectuarea diferenţelor V VI Calcularea cantităţilor cerute VII Scrierea răspunsului VIII Verificarea răspunsului I VI Ana: 2 corzi. Cum Matei: 2 corzi....... 1 minge = ? lei 1 2 corzi 2 corzi 5 mingi rezolvăm? mingi . 3 mingi.. Coardă = ? lei 3 mingi 2 mingi 1 minge 3 mingi 2 corzi 1 coardă 5 40 lei 28 lei 12 lei 40 lei 28 lei =18 lei = 10 lei 12 lei: 2 = 6 lei 3 x 6 lei = 28 lei - 18 lei 10 lei : 2 = 5 lei R: 5 lei; 6 lei 2 x 5 lei + 5 x 6 lei = 10 lei + = 30 lei = 40 lei Exersez! Rezolvă problemele, urmărind schema de rezolvare prezentată ca model. 5 caiete........ 2 cutii creioane ②4 saci cartofi 50 lei 3 caiete... 2 cutii creioane 42 lei 1 caiet = ? lei 1 cutie creioane = ? lei 4 saci cartofi 4 saci ceapă. 92 kg 86 kg 2 saci ceapă. 1 sac ceapă = ? kg 1 sac cartv ofi = ? kg.
va rog cât de repede puteți pana mâine data 24 aprilie 2024