👤
SayaEtou
a fost răspuns

Fie un dispozitiv Young cu 2l=2mm în care sursa de lumină monocromatică cu λ=450 nm este așezată inițial pe axa de simetrie a sistemului, la distanța d= 1m, în spatele planului fantelor. Se deplasează sursa transversal pe axa sistemului și se constată că maximul central ia locul maximului de ordin 2.

Pe ce distanță, y, a fost deplasată sursa ?