👤

5. Vlad merge la piață cu 34 kg de cireșe și mere și obține din vânzarea lor 276 de lei. Ştiind ca un kg de mere costă 6 lei şi un kg de cireșe costă dublul unui kg de mere, aflați: a) Poate fi egală suma obținută din vânzarea merelor cu cea obținută din vânzarea cireșelor? b) A avut Vlad 14 kg de mere? c) Câte kg de fiecare fel a vândut Vlad?​