👤

Olivia a cumpărat de la piață mere și pere în total 8 kg și a plătit 42 de lei prețul unui kilogram de mere a fost 4 lei iar al unui kilogram de pere a fost 6 lei.Câte kilograme de pere a cumpărat?Rezolvați prin metoda falsei ipoteze.
Vă dau 50 de puncte.

Ajutor repedee dau coroana! ​