👤
a fost răspuns

Se dau următoarele cerințe:
a)    Daca R= 56 Ohm  si I= 5A, determinati U.
b)    Daca R= 50 Ohm  si U= 5 kV, determinati I.
c)     Daca U= 100V  si I= 5A, determinati R.
d)    Caracterizati marimea fizica I.
va rogg multtt​