corect se acordă 10 puncte, iar pentru fiecare
4. Un fermier a scos la vânzare 350 de kg de mere şi pere. Un kilogram de mere costà 3 lei, iar unul de
pere 7 lei. Câte kilograme de mere şi câte kilograme de pere a vândut fermierul, dacă a încasat 1 250 de leit