Ne verificăm 1. a) Notăm cu C valoarea cantității de mere cumpărate şi cu P prețul pentru cantitatea respectivă. Atunci P₁ 12 P3 În toate cazurile, valoarea raportului este egală cu 2, adică este 6 C3 aceeași. Prin urmare, afirmația lui Mihai este adevărată; 8 =- sau 4 P₂ 10 C₂ 5 C₁ b) Pentru 1,5 kg de mere cumpărate, se plăteşte suma de x lei. Conform afirmației lui Mihai, de unde x = 2.1,5, adică x = 3, deci pentru 1,5 kg de mere se plătesc 3 lei; = sau 1,5 = 2, c) Pentru 1 kg de mere plăteşte suma de y lei. Conform afirmației lui Mihai, = 2, deci y = 2 şși 1 pentru 1 kg de mere, se plătesc 2 lei. Deducem că valoarea raportului dintre preț și cantitatea de mere corespunzătoare este egală cu prețul pentru 1 kg de mere. 2.