👤

1. Copiați pe caiete şi completați spațiile libere astfel încât să obțineți afirmații adevărate. a) Dacă 5 penare şi 4 stilouri costă 110 lei, atunci 10 penare şi 8 stilouri costă .... b) Dacă 2 creioane şi 3 rigle costă 7 lei, iar 3 cre- ioane şi 4 rigle costă 10 lei, atunci 5 creioane și 7 rigle costă .... c) Dacă 2 creioane şi 3 rigle costă 7 lei, iar 3 cre- ioane şi 4 rigle costă 10 lei, atunci un creion şi o riglă costă .... d) Dacă 2a + b = 15, atunci 4a + 2b = .... e) Dacă 5a + 3b = 24, iar 7a+ 9b = 120, atunci 12a + 12b = ..., iar a + b =.... ​