👤
a fost răspuns

Cunoscând masa molară a carbonului µ C = 12kg / kmol şi masa molară a oxigenului O 32kg / kmol 2

µ = ,

determinaţi:

a. Numărul de molecule conţinute într-o masă m = 1kg de dioxid de carbon (CO2 );

b. Masa unei molecule de CO2 ;

c. Numărul de molecule conţinute într-un volum 3 V = 1m de CO2 , aflat în condiţii fizice normale, dacă

densitatea acestuia este 3

0 rho = 1,98kg / m ;

d. Volumul care revine, în medie, unei molecule de CO2 în condiţii fizice normale. Se cunoaşte că volumul

ocupat de un mol de gaz în condiţii fizice normale este V 22,4dm / mol 3

0 µ =.