👤
a fost răspuns

Atunci când la bornele unei surse se conectează rezistorul R₁ = 9,
tensiunea la borne este U₁ =18V. Dacă la bornele aceleiaşi surse se
conectează R₂ = 19, tensiunea la borne sursei devine U₂ = 19V..
Intensitatea de scurtcircuit a sursei este:
A. 1A;
B. 2A;
C. SA;
D. 10A;
- E. 20A.